Gjennom Nobls samarbeidsavtale med Førstehjelperen har borettslaget nå gått til anskaffelse av to hjertestartere – en i hver av høyblokkene. I tillegg har om lag 20 beboere deltatt på førstehjelpskurs for å være best mulig forberedt dersom en akutt situasjon skulle oppstå.
– Dette handler først og fremst om å ivareta sikkerheten til beboerne våre. Mange av oss er vant til å ha hjertestarter lett tilgjengelig på arbeidsplassen, og da er det naturlig å tenke at vi også bør ha det hjemme. Hvis vi med dette kan bidra til å redde et liv, er det verdt hver eneste krone, sier styreleder Rune Halsos i Bodø Panorama 2.
Et tiltak som skaper trygghet
Bodø Panorama 2 består av 85 enheter og i underkant av 200 beboere. I et såpass stort borettslag er det viktig for styret å tenke forebygging og beredskap. Da muligheten for å benytte Nobls hjertestarter-avtale med Førstehjelperen kom på bordet, var det enkelt å si ja.
– Vi opplever at beboerne setter stor pris på tiltaket. Hjertestarterne er montert lett tilgjengelig i inngangspartiene, og det skaper en ekstra trygghet å vite at utstyret er der – og at mange vet hvordan det brukes, sier Halsos.
Praktisk og lærerikt kurs
Hjertestarterne kom ikke alene. Gjennom avtalen med Førstehjelperen ble det arrangert et kurs for beboere, hvor både bruk av hjertestarter og hvordan man håndterer ulike typer akutte hendelser, sto på agendaen.
– Kurset var veldig bra. Det var ikke bare teori, men også praktiske øvelser som gjorde at deltakerne ble trygge på hvordan de skulle opptre i en krisesituasjon. Det var lærerikt, oppsummerer Halsos.

Petter Aglen fra Førstehjelperen holdt kurs for om lag 20 beboere i Bodø Panorama – at så mange har gått igjennom hvordan de skal bruke hjertestarteren mener Aglen er et stort pluss og en ekstra sikkerhet for de som bor i borettslaget.

Det var full aktivitet i korridorene hos Nobl da Bodø Panorama 2 deltok på kurs i bruk av hjertestarteren de har anskaffet seg via Førstehjelperen AS.

Petter Aglen viser deltakerne hvordan en person skal sikres frie luftveier ved å legges i stabilt sideleie.

Rune Halsos (t.v.) deltok på kurset sammen med om lag 20 beboere fra Bodø Panorama 2, deriblant Ingrid og Karl Ingvald Didriksen.
Hjertestartere gir økt trygghet i borettslaget
Han får støtte fra direktør for forvaltning og medlem i Nobl, Jan Braastad, som ser verdien av å ha hjertestartere plassert rundt i borettslag og sameier for å øke sikkerheten og tryggheten. Det var også en viktig årsak til at Nobl har inngått et samarbeid med Førstehjelperen AS.
– En hjertestarter er en engangsinvestering som kan redde liv i mange år fremover. Samtidig er den en ekstra trygghet for beboerne, sier Braastad.
Men det hjelper fint lite med en hjertestarter som henger på veggen og støver ned, uten at noen vet hvordan den brukes eller følger opp at maskinen er intakt.
– Førstehjelperen har utviklet en god opplæringsplan og ikke minst oppfølging av apparatene som sikrer at de som investerer i en hjertestarter skal følge seg trygge på at den virker som den skal dersom en akuttsituasjon oppstår, sier Jan Braastad
Førstehjelperens kursopplegg knyttet til bruk av hjertestarteren består av to deler, digital teori og praktisk opplæring. Et opplegg kursholder Petter Aglen har svært gode erfaringer med.
– Når deltakerne kan forberede seg digitalt hjemme, er de mer opplagte til den praktiske delen. I tillegg har de tilgang til teorien i seks måneder og kan repetere den så mange ganger de vil, sier Petter Aglen, avdelingsleder i Nordland og kontaktperson for boligselskapene i Nobl.
Ønsker du mer opplysninger eller vil bestille kurs eller hjertestarter? Ta kontakt med Førstehjelperen direkte her.