Den nybygde gapahuken som står rett ved Bestemorstua, er siste del av en storslått renovering fra Innstranden idrettslag de siste fire årene.
Byggingen av gapahuken har som mye annet vært gjort på dugnad og med økonomisk bistand fra næringslivet. Ifølge primus motor for det meste som skjer på Bestemorenga og i Innstranden generelt, Torbjørn Ludvigsen, har kostnadene totalt kommet på 300.000 kroner med grunnarbeid, drenering, støpning av såle, og innleid snekker. Da er ikke alle dugnadstimene som er nedlagt tatt med.
Fikk gapahuk
Gapahuken ble en realitet da Samfunnsløftet i 2023 ga bort 80 gapahuker til søkere i Nord-Norge.
– Vi søkte og ble en av de heldige som fikk tildelt denne gaven. Vi gikk i gang og planla videre bygging og finansiering sommeren 2023, forteller Ludvigsen som fikk støtte fra A-mediafondet, Nobl, Statskog-fondet og Bodø Betong.
– I tillegg får vi utbetalt tippemidler i 2027 fordi vi er en del av Bodø kommunes friluftsplan 2023-2027.

Dette skiltet viser alle som har bidratt til den flotte gapahuken på Bestemorenga.
Opparbeidet uteområdet
For å legge til rette slik at gapahuken ble universelt utformet, ble det tilført mange lastebillass med fyllmasser som nå er planert – og det er laget fine grusganger og plen slik at også uteområdet rundt gapahuken kan tas i bruk for aktiviteter.
– Nordland fylkeskommune har også gått inn med støtte for at gapahuken skulle ha universell utforming og dermed være et tilbud for alle, sier Torbjørn Ludvigsen.
Gapahuken er bygd slik at man kan komme med bil og parkere rett ved. Det er støpt gulv i gapahuken slik at det skal være lett å ta den i bruk for alle.
– Også de med nedsatt mobilitet og som ikke har mulighet til å ta i bruk de to gapahukene som allerede finnes i akebakken på Bestemorenga, tilføyer han.

Gapahuken har også egen båltønna på plass for grilling av pølser og koking av bålkaffe.
Søk støtte hos Nobl spons
Nobl gir hvert år ut totalt 200.000 kroner til idrettslag og andre frivillige organisasjoner i Nordland, med en utdeling om våren og en på høsten. Det var på disse midlene Innstranden idrettslag søkte og fikk tilskudd. Nå er det igjen mulig å søke om midler fra Nobl spons for høsten 2024.
– For Nobl er det et krav at søkerne skal gi noe tilbake til samfunnet i form av bærekraftige tiltak for å motta penger fra oss. Innstrandens bygging av en universell utformet gapahuk er et glimrende eksempel på sosial bærekraft som vi gjerne sponser. Dette bidraget gir alle mulighet til å komme seg på tur og er et viktig tilskudd, sier leder for marked og kommunikasjon i Nobl, Iris Lyngmo.
Og gapahuken er ifølge Ludvigsen blitt en populær bålplass på Bestemorenga.
– Vi har allerede sett at den er flittig i bruk av mange ulike idrettslag siden den sto ferdig for noen måneder siden.
Nobl spons
Søknad om sponsormidler fra Nobl
Har du spørsmål om Nobl Spons? Ta kontakt.